Protisluneční fólie

Protisluneční fólie na okna domů a budov

Základním požadavkem, kladeným na protisluneční fólie je odraz a potlačení sluneční a tepelné energie. Druhotným efektem pak může být útlum slunečního záření (odstínění) a vytvoření částečného soukromí. Nejvýkonnější typy fólií mohou účinně odrazit až 81% sluneční energie.

Protisluneční fólie se vyrábí ve dvou základních provedeních – reflexní (zrcadlové) a nereflexní. Reflexní fólie jsou účinnější proti teplu, ovšem tam, kde je nelze použít, používáme fólie s malou reflexí, popřípadě fólie nereflexní. Fólie mají účinný UV filtr 96%, který současně zamezuje vyblednutí barev, chrání předměty v interieru před stárnutím, přispívá k ochraně zdraví osob. Protisluneční fólie jsou dodávány s prostupem světla od 5 – 70%. Tloušťka fólie je 0,03 – 0,055mm.

Rozdělení protislunečních fólií

Fólie se dále dělí na interierové a exterierové. Vzhledem k posledním současným trendům ve vývoji a výrobě stavebního skla není možno aplikovat na izolační dvojskla a trosjkla účinnou sluneční ochranu v podobě interierových fólií. V případě tmavších typů fólií při aplikaci na velké okenní plochy by hrozilo prasknutí skla. V těchto případech je vyžadována instalace z vnější strany oken, tedy použití exterierové fólie. Exteriérová fólie zabrání vstupu sluneční energie již před vstupem do okenních ploch, má tedy nejvyšší energetický účinek.

Efekt jednosměrného zrcadla

Časté dotazy zákazníků jsou v souvislosti s exteriérovou řadou fólií orientovány na požadavek vytvoření částečného, nebo úplného, soukromí. Při použití reflexní fólie k tzv. „efektu jednosměrného zrcadla“ je nutno zajistit rozdíl intenzit světla v místě, kde požadujeme soukromí vytvořit. Jen velmi těžko lze tento efekt vytvořit na jednotlivých skleněných plochách uvnitř interieru, jako přepážky nebo skleněné výplně dveří.

Protisluneční fólie – použití:

Uplatnění protislunečních fólií je široké. Byty, rodinné domy, komerční a průmyslové objekty, které potřebují omezit teplotu v kancelářích, úřady, výlohy, vstupní portály budov, zimní zahrady.