Rozhodujete se, jaká plastová okna si domů pořídit?

a nechce se vám pátrat v desítkách internetových zdrojů? Nevíte, jaké by mělo mít nové plastové okno vlastnosti, co jsou to komorové profily a jaké kování by mělo okno mít, abyste mohli bezstarostně odcestovat na dovolenou? Pokusíme se Vám pomoci našimi užitečnými informacemi.

Je samozřejmě velmi těžké přesně odhadnout, jak vám plastová okna dlouho vydrží. Ne náhodou se ale říká, že plastová okna člověk kupuje jednou za život. Životnost sice záleží na mnoha faktorech – na kvalitě konstrukce či třeba prostředí, kde jsou nainstalovány, nebo na šetrnosti, s jakou s nimi zacházíte. Ovšem zkušenosti z celého světa ukazují, že plastová okna bez podstatných změn svých vlastností vydrží klidně 50 let i více.

Ačkoliv se vám může zdát počáteční investice do kompletní výměny oken v domě jako vysoká, ručíme vám za to, že se vám vložené peníze brzy vrátí. A to díky vynikajícím tepelně izolačním vlastnostem plastových oken. Propočty ukazují, že díky úspoře energie se vám plastová okna a dveře vyplatí již po deseti letech od svého zakoupení. Nemůžeme zapomenout zmínit ani skvělou schopnost izolovat zvuk. Zvlášť pokud bydlíte například u rušné silnice, tuto výhodu určitě oceníte. Vždyť kdo by doma nechtěl mít božský klid.

Na první pohled se okna většiny výrobců navzájem skoro neliší. Pro jejich kvalitu jsou však rozhodující použité komponenty:

  • profily pro rámy, křídla a jiné konstrukční prvky
  • dvojité nebo trojité izolační zasklení různých tlouštěk
  • kování pro funkci a obsluhu

Zvláštní význam přitom mají profily, protože musí denně nést těžká skla a pevně ukotvit kování. Mimoto jakost profilů rozhodujícím způsobem přispívá k ochraně proti vloupání i k tepelně a zvukově izolačním schopnostem oken.

Naše platová okna jsou vyrobena z kvalitních, certifikovaných, německých profilů VEKA, které díky svým materiálovým vlastnostem a velké tloušťce stěn spadají do nejvyšší jakostní třídy A. Třída A zaručuje tloušťku vnější stěny 3,0mm. Profily třídy B mají stěny tenčí a při jejich výrobě se použije až o 10 % materiálu méně. Tato chybějící hmota vede při testech zatížení k jasně měřitelným rozdílům. Pevné profily jsou základem kvalitních oken.

Nyní ke komorám. Není pravda, že čím více komor, tím výrazně lepší tepelné hodnoty. Normy stanovují parametry, které musejí být splněny, aby komora mohla být uznána jako plnohodnotná (např. tloušťka první stěny, vzdálenost jednotlivých přepážek komor, síla přepážek). Takže logicky vzato, pokud “naskládáme” do 70mm hloubky 5 komor a pokud jich budeme mít 8, budou vzdálenosti komor menší u 8 komor. A jak je známo, vzduch izoluje. Samozřejmě izolační schopnost ovlivňuje i vyšší počet přepážek a jejich celkové umístění atd.

Nemůžeme tedy říci, že 8 komorový profil bude mít horší parametry, nebo je bude mít lepší. Ale rozdíl bude 1–2 desetiny v celkové hodnotě součinitele prostupu tepla Uf. Je tedy třeba zhodnotit poměr cena/výkon a rozhodnout se, zda má smysl investovat do více komor.

Rozhodující pro stanovení kvality tepelné izolace je hodnota prostupu tepla rámy – tedy Uf [W/m2K]. Čím nižší Uf, tím lepší izolační schopnosti. To samé platí u skel. Čím nižší hodnota Ug [W/m2K], tím lepší je izolační schopnost skla.

A v neposlední řadě je kování oken. Správné kování rozhoduje o kvalitě ochrany a komfortu Vašich oken. Okna Vás spojují s vnějším světem. A totéž platí i naopak. Proto neváhejte a volte okna s velmi kvalitním celoobvodovým kováním splňující 1. bezpečnostní třídu! Okna  jsou  nenahraditelná, přinášejí světlo a vzduch pro Váš domov. Ale okna mají také chránit před letními vedry, zimním chladem, vlhkostí…a před zloději. Proto je tak důležitá účinná ochrana a funkčnost oken. A tyto vlastnosti jsou rozhodující měrou ovlivněné právě okenním kováním TITAN AF od německé společnosti SIEGENIA-AUBI.

  • Odolnost proti vloupání - bezpečnostní rámové protikusy jsou vybaveny z plastu a oceli. Touto kombinací dosahuje kování doposud nedosažitelný minimální otěr a také atraktivní vzhled.
  • Snadná obsluha a seřiditelnost – jedinečný komfortní hřibový čep s integrovaným výškovým seřízením zajišťuje snadné uzavření okna téměř bez otěru, automaticky se přizpůsobuje při změně podmínek na rámu, např. při změně teploty. Garantuje pokaždé optimálně nastavený uzavírací systém s dlouhou životností
  • Úspora energie - s univerzálním vícepolohovým větráním se dají okenní křídla sklopit do několika rozdílných poloh. To umožňuje trvalý přívod čerstvého vzduchu bez výraznější ztráty tepelné energie. Takto si chráníte nejen své zdraví, ale i obsah peněženky!
  • Atraktivní design - pozoruhodný design kování SIEGENIA-AUBI dodává Vašim oknům exkluzivní charakter. Jednotlivé prvky kování mají jemné zaoblení hran, jsou příjemné na dotyk a dají se lehce čistit.
  • Již ve standardu nabízíme oproti konkurenci mnoho vylepšení:

- aplikací bezpečnostních rámových dílů kování splňuje 1. bezpečnostní třídu

- protiprůvanovou pojistku u všech otvíravě sklopných plastových oken a balkonových dveří

- integrovanou pojistku proti chybné obsluze společně s nadzvedávačem křídel plastových oken

- 3D otočné válcové klouby zajišťující přesnější a snadnější zavírání plastových oken

- mikroventilaci u všech otvíravě sklopných oken a balkonových dveří.

 

Přejeme klidné a pohodové bydlení s plastovými okny